Spoštovani starši!

Obveščam vas, da smo danes prejeli obvestilo staršev, da imata dva učenca naše šole  diagnosticirano peto bolezen ali  erythema infectiosum.

Gre za  blago virusna bolezen, najpogosteje otroško, katere inkubacijska doba (čas od okužbe do pojava izpuščaja) traja 4 do 20 dni.

Peta bolezen se prenaša s človeka na človeka kapljično po zraku, preko rok ali predmetov in to v tesnem kontaktu v družini, šolah in vrtcih. Za bolezen so dovzetni vsi, ki te bolezni še niso preboleli.

Začetni simptomi pete bolezni so običajno blagi in zajemajo: povišano telesno temperaturo, izcedek iz nosu, glavobol. Po nekaj dneh slabega počutja se pojavi rdečkast izpuščaj na licih, ki se kasneje lahko razširi še na trup in ude.

Skladno z navodili otrokove zdravnice obveščam vse starše, da je bolezen lahko nevarna za nosečnice.

Univerzalen ukrep za preprečevanje kužnih bolezni je temeljito umivanje rok, zato se uporablja tudi pri preprečevanju širjenja pete bolezni.

Več informacij lahko starši dobite pri otrokovem zdravniku in drugih zdravstvenih delavcih.